V minulom článku som komplexne a zoširoka opísal všetko, čo potrebujete vedieť o virtuálnych prehliadkach. V tomto článku chcem na troch reálnych príkladoch ukázať, ako virtuálna prehliadka pomáha Vášmu podnikaniu a Vaším zákazníkom. Jedna z hlavných výhod virtuálnych prehliadok, ktorú som v predchádzajúcom článku spomínal bola: “Virtuálne prehliadky šetria zákazníkovi čas a urýchľujú jeho rozhodovanie”.

Poďme si teraz na týchto troch konkrétnych príkladoch ukázať, prečo je to tak. Ešte predtým si však pripomeňme ďalšie výhody, ktoré použitie virtuálnych prehliadok prináša.

  • Najreálnejšie zobrazenie akýkoľvek priestorov v digitálnom svete.
  • Sú atraktívne, vzbudzujú dobrý dojem a zvyšujú dôveryhodnosť.
  • Vďaka virtuálnej prehliadke si zákazníci môžu prezrieť Vaše priestory kedykoľvek a kdekoľvek na svete.
  • Je dokázané, že použitie virtuálnych prehliadok zvyšuje Vaše umiestnenie pri vyhľadávaní na google mapách.
  • Virtuálna prehliadka je jednorázový výdavok oproti iným formám marketingu a netreba sa o ňu neustále starať.
  • Prezretie virtuálnej prehliadky môže byť motiváciou pre Vašich budúcich zamestnancov zamestnať sa u Vás.

Ako vidíte, výhod prečo použiť virtuálnu prehliadku je naozaj veľa. Teraz sa poďme pozrieť na príklady z praxe.

Príklad č. 1 – Virtuálna prehliadka ubytovacieho zariadenia (penzión, hotel, chata, airbnb, atď.).

Predstavte si, že niekto ide s rodinou na dovolenku a hľadá v tejto oblasti ubytovanie cez internet. Väčšinou majú takýto ľudia aspoň približnú predstavu (preferencie), ako by malo ich ubytovanie vyzerať a čo by malo poskytovať. Rozhodovanie potom prebieha na základe týchto kritérií:

  1. Poloha ubytovacieho zariadenia.
  2. Možnosti ubytovacieho zariadenia.
  3. Vzhľad ubytovacieho zariadenia a jeho okolia.
  4. Referencie ubytovacieho zariadenia.
  5. Cena za ubytovanie.

Zákazník by mal tieto informácie dostať z “prvej ruky” od poskytovateľa ubytovania. Najlepšie okamžite v momente, ako si ubytovanie prezerá na internete. Je v absolútnom poriadku, ak zákazník na základe týchto informácii zistí, že mu dané ubytovanie nevyhovuje a rozhodne sa pre iné. Horší prípad je, ak zákazníkovi ostanú v niektorom bode nezodpovedané otázky a nakoniec sa rozhodne pre ubytovanie konkurencie, o ktorom sa v momente dozvedel všetko podstatné, čo potreboval vedieť.

Zákazník nemá čas okľukami a pracne získavať informácie, ktoré potrebuje vedieť. Zároveň nechce ísť do neistoty. Preto si vyberie ubytovanie, ktoré mu medzi prvými poskytne zhodu s jeho preferenciami.

Otázniky a nejasnosti väčšinou vznikajú pri vzhľade ubytovacieho zariadenia a jeho okolia, ak prevádzkovateľ neinvestoval do kvalitných 360 fotografií a virtuálnej prehliadky. Zákazník z priložených klasických fotografií okamžite nevie posúdiť fotografovaný priestor a vyhodnotiť, či vyhovuje jeho potrebám. Nevýhoda klasickej fotografie je, že skresľuje a človek si z nej nedokáže urobiť jasnú predstavu o priestore. Ďalšou nevýhodou je, že klasickou fotografiou nedokážeme zachytiť celý priestor okolo.

Oproti klasickým fotografiám virtuálna prehliadka s pôdorysom jasne a rýchlo vytvára predstavu, ktorá sa zhoduje s realitou. 360 fotografie spojené do virtuálnej prehliadky zachytávajú celý priestor a vytvárajú tak pocit, ako by sme sa na danom mieste nachádzali. Preto vie zákazník okamžite posúdiť, či mu prezerané ubytovacie priestory vyhovujú.

Toto je hlavný dôvod (ale nie jediný), prečo by ste okrem kvalitných fotografií mali investovať aj do kvalitnej virtuálnej prehliadky, aby ste potencionálnemu zákazníkovi okamžite poskytli všetky potrebné informácie, ktoré potrebuje a aby nemusel hľadať ďalej. Virtuálna prehliadka tak ušetrí zákazníkovi čas a urýchli jeho rozhodovanie. Vám potom prinesie vyššiu návštevnosť a viacej zákazníkov.

Príklad č.2 – Virtuálna prehliadka pre trh s realitami a predaj nehnuteľností.

Možno si to poriadne neuvedomujete, ale v tomto segmente je použitie virtuálnej prehliadky doslova nevyhnutnosťou. Teda v prípade, ak chce realitná kancelária pracovať efektívnym spôsobom a optimalizovať svoje zdroje. Ak realitná kancelária nepoužíva na podporu predaja virtuálne prehliadky, funguje nasledovným spôsobom.

Potencionálny kupca si pozrie klasické fotografie a prečíta si inzerát. Ako sme spomenuli v príklade č.1: Nevýhoda klasickej fotografie je, že skresľuje a človek si z nej nedokáže urobiť jasnú predstavu o priestore. Preto si musí s agentom dohodnúť fyzickú obhliadku nehnuteľností. Ak sa mu nehnuteľnosť nepáči alebo mu nevyhovuje, stratil čas aj on aj agent a toto sa môže opakovať viackrát na strane agenta aj zákazníka.

Využitím virtuálnej prehliadky pri predaji nehnuteľností sa eliminuje počet zbytočných fyzických obhliadok. Zákazník nemusí nikam cestovať, aby si o nehnuteľnosti spravil reálnu predstavu. Agent nemusí vodiť “nesprávnych” klientov na zbytočné obhliadky. Je to významné šetrenie času na oboch stranách. Win-win.

Tieto skutočnosti som si naplno uvedomil, keď môj brat kupoval rodinný dom. Rozprával mi o tom, ako si spolu s manželkou prezreli v pohodlí domova virtuálnu prehliadku a viacmenej sa pritom rozhodli, že tento dom kúpia. Brat si to pochvaľoval a bol rád, že nemusí chodiť “z domu do domu”. Aj na základe tejto skúsenosti som presvedčený, že použitie virtuálnej prehliadky na trhu s nehnuteľnosťami je logické a vysoko efektívne riešenie.

Ako-moze-virtualna-prehliadka-pomoct-realitnym-kancelariam
Na obrázku je interaktívny 3D pôdorys pre virtuálne prehliadky od spoločnosti Matterport

Príklad č.3 – Virtuálna prehliadka pre reštaurácie a bary.

Keď vlastníte reštauráciu alebo bar, Vaším cieľom je, aby Vaše služby využilo čo najviac spokojných zákazníkov a aby sa pravidelne vracali. Toto by ste mali dosiahnuť kvalitou služieb a pridanou hodnotou. Ako však získať nových zákazníkov, ktorí nemajú od koho dostať odporúčanie?

Určite súhrnom rôznych marketingových aktivít. Jednou z prvých a najzákladnejších marketingových aktivít pre získavanie nových zákazníkov by malo byť vytvorenie kvalitného business profilu na google mapách. Toto obnáša:

  • vytvorenie miesta na google mapách (vytvorenie profilu google my business)
  • nahranie všetkých potrebných informácii o prevádzke
  • nahranie kvalitných fotografií prevádzky a ukážok jedla alebo drinkov
  • vytvorenie virtuálnej prehliadky
  • odpovedanie majiteľa na hodnotenia zákazníkov, ktoré môžu byť pozitívne ale aj negatívne

Je dokázané, že pridanie virtuálnej prehliadky na google mapách spolu s ostatnými spomenutými krokmi zvyšuje Vašu vyhľadateľnosť v tomto populárnom nástroji.

Pomocou virtuálnej prehliadky si zákazníci môžu prezrieť Vaše priestory kedykoľvek a kdekoľvek a môžu sa tak uistiť, že sú pre nich tie správne. Možnosť prezrieť si Vaše priestory predtým ako do nich zákazník vstúpi pôsobí dobrým a dôveryhodným dojmom. Zákazníci taktiež ocenia, že pre nich robíte niečo navyše, ešte predtým ako Vás navštívia.

Výhodou google máp a 360 fotografií v google street view je taktiež možnosť jednoduchého vloženia na Váš web pomocou html iframe. Kvalitná a dobre spracovaná virtuálna prehliadka je jednoducho investícia, ktorú neoľutujete a ktorá prináša požadované výsledky.

Pár slov na záver

V tomto článku som na troch konkrétnych príkladoch poukázal na tieto skutočnosti:

  • Výhody virtuálnej prehliadky.
  • Prečo je dôležité použiť virtuálnu prehliadku na prezentáciu priestorov.
  • Ako môže virtuálna prehliadka pomôcť Vášmu podnikaniu a Vaším zákazníkom.

Virtuálna prehliadka je skvelý marketingový nástroj s jednorázovou investíciou a so zaručeným a neustálym prínosom. Zároveň to je aj praktická pomôcka, ktorá pomáha zákazníkom pri rozhodovaní.

Samozrejme, základom každého podnikania sú kvalitné služby a spokojnosť zákazníkov. Ak však chceme oslovovať nových zákazníkov musíme investovať aj do správneho marketingu a prezentácie. Vytvorenie kvalitného business profilu na google mapách doplneného virtuálnou prehliadkou by malo byť na začiatku každého marketingového plánu a nemalo by byť
v žiadnom prípade prehliadané. Význam virtuálnych prehliadok pri získavaní nových zákazníkov je nespochybniteľný. Virtuálna prehliadka zlepšuje pozície vyhľadávania na google mapách, zvyšuje dôveryhodnosť a šetrí čas zákazníkom.

Juraj Laclavík

Juraj Laclavík

Som certifikovaný fotograf virtuálnych prehliadok pre Google Street View, Miestny sprievodca 8. úrovne a aktívny prispievateľ na Google Mapách. Láska k horám a k športu ma priviedla okrem iných pozitívnych vecí aj k fotografovaniu, video produkcii a tvorbe webových stránok.