Nedávno som sa stal Miestnym sprievodcom 8. úrovne na Google Mapách. Pri tejto príležitosti som sa rozhodol napísať článok o tejto skvelej online aplikácii a o programe Miestni sprievodcovia. Postupne tu rozpíšem prečo sú Google Mapy také výnimočné a prečo ich používa viac než miliarda aktívnych užívateľov každý mesiac!

Už ako malého chlapca ma fascinovali mapy a postupne som si so záujmom prezeral rôzne atlasy, automapy, turistické, vojenské a historické mapy. S rozmachom internetu začali vznikať aj rôzne online mapovacie aplikácie. Najvýraznejšie a aj najprepracovanejšie medzi nimi boli práve Google Mapy a ja som ich začal prirodzene používať.

Keď som sa v roku 2015 dozvedel o programe Miestni sprievodcovia, hneď som sa prihlásil a začal prispievať. Tentokrát ma fascinovalo, že sa môžem podieľať na tvorbe a vývoji najinteraktívnejších a najpoužívanejších online máp na svete. Myšlienka vytvoriť komunitu Miestnych sprievodcov a zapojiť do tvorby Google Máp obyčajných ľudí je vskutku geniálna. Som šťastný, že môžem byť súčasťou tejto komunity a že mám možnosť byť Miestny sprievodca.

Ako Miestny sprievodca sa môžem spojiť so super komunitou skvelých ľudí cez Local Guides Connect Forum. Toto fórum slúži na zdieľanie tipov, trikov a príbehov a môžete tu nájsť obrovské množstvo užitočných informácii, poprípade spolu s ostatnými vyriešiť svoj problém. Taktiež tu môžete navrhnúť systémové zmeny do Google Máp.

Obsah článku:

  1. Google Mapy nie sú len „obyčajné“ mapy
  2. Užívateľské prostredie Google Máp a databáza lokalít
  3. Multimediálny obsah na Google Mapách
  4. Funkcie a nástroje pre užívateľa
  5. O programe Miestni sprievodcovia
  6. Čo všetko môžem pridať alebo zmeniť ako Miestny sprievodca
  7. Ako som pomohol známym vyriešiť ich problém na Google Mapách
  8. Prečo sa stať Miestnym sprievodcom

Google Mapy nie sú len „obyčajné“ mapy

Výnimočnosť Google Máp spočíva v tom, že okrem interaktívnej online mapy sveta obsahuje aj multimediálny obsah ku skutočným miestam, ktoré existujú v realite. Tento obsah je vďaka aktívnej komunite Miestnych sprievodcov neustále aktualizovaný. Užívateľ tak vďaka dobrovoľníckej práci miliónov sprievodcov na celom svete dostane najaktuálnejšie možné informácie. Google Mapy taktiež obsahujú veľa užitočných nástrojov a funkcií pre užívateľa a zároveň sú úzko prepojené s vyhľadávaním Google.

Užívateľské prostredie Google Máp a databáza lokalít

Google Mapy sa dajú spustiť cez akýkoľvek prehliadač webových stránok alebo cez aplikáciu v mobiloch. V základe ich tvorí interaktívna mapa, ktorú je možné približovať na detail alebo vzdialiť na celok. Taktiež môžeme prepnúť na satelitné zobrazenie, ktoré je aktualizované v pravidelných intervaloch podľa územia. Pri maximálnom oddialení vidíme aj aktuálne postavenie zemegule voči slnku a v ktorej časti zeme je deň a noc. Takto sa dajú pozrieť aj ďalšie planéty alebo mesiace slnečnej sústavy.

Základným prvkom Google Máp sú interaktívne miesta, ktoré obsahujú detaily a multimediálny obsah o danom mieste. Tieto miesta môžu byť napríklad štáty, oblasti, mestá, obce, moria, pohoria, vrcholy hôr, ale aj reštaurácie, hotely, námestia, pamätníky alebo turistické atrakcie. Miestom na Google Mapách môže byť akékoľvek miesto, ktoré má adresu (GPS súradnice) a predpoklad, že toto miesto bude niekto vyhľadávať alebo mať záujem navštíviť. Súčasťou Google Máp je tiež Google Street View, virtuálne prehliadky infraštruktúry miest a obci. O virtuálnych prehliadkach som napísal viac v mojich predchádzajúcich článkoch.

Multimediálny obsah na Google Mapách

Multimediálny obsah a možnosť dozvedieť sa o konkrétnom mieste viac informácii priamo z máp v kombinácii s užitočnými funkciami robí z Google Máp najlepšiu dostupnú online mapovaciu platformu na svete. Toto sú základné typy informácii, ktoré môže obsahovať konkrétne miesto.

  1. Názov miesta – najdôležitejšia informácia, podľa ktorej sa dá miesto identifikovať.
  2. Kategória miesta – dôležitá informácia, podľa ktorej sa miesto zaradí v databáze miest.
  3. Adresa – Adresa a GPS súradnice sú jedinečné pre každé miesto.
  4. Popis miesta
  5. Fotografie – pomáhajú pri vizuálnej identifikácii miesta.
  6. Detaily ako web, telefón otváracia doba atď.
  7. Recenzie od užívateľov a zákazníkov.
  8. Virtuálna prehliadka a 360 sférické fotografie.

Konkrétne typy informácií a obsahu o danom mieste sa môžu líšiť podľa kategórie miesta. Relevantnosť a pravdivosť informácii môže závisieť od správcu miesta alebo od aktivity Miestnych sprievodcov. Obe skupiny majú možnosť dopĺňať alebo meniť informácie a obsah ku konkrétnym miestam. Ale o tom viac v časti o Miestnych sprievodcoch.

Funkcie a nástroje pre užívateľa

Rôzne užitočné funkcie a nástroje pre užívateľa sú ďalším dôvodom obľúbenosti a vysokej používateľnosti Google Máp. Spomeniem tu všetky, ktoré mi napadnú aj s krátkym popisom.

  • Trasa – túto funkciu používam pravidelne a často pri plánovaní mojich ciest autom. Po zadaní východiskového bodu a cieľa cesty Google Mapy vypočítajú čas, vzdialenosť a detaily trasy. Je tu možnosť pridať ľubovoľný počet medzibodov. Taktiež je možnosť prepočítať trasu na chôdzu, jazdu na bicykli alebo verejnou dopravou.
  • Navigácia – super online funkcia, ktorá funguje čiastočne aj v offline režime.
  • Premávka – táto funkcia umožňuje vidieť situáciu na cestách v reálnom čase a vidieť, kde sú zápchy. Ako Google zbiera informácie pre túto funkciu si môžete pozrieť v tomto vtipnom videu.
  • Vytvorenie itineráru a vlastnej mapy – táto funkcia je veľmi užitočná, keď plánujete výlet alebo cestovanie. Miesta, ktoré vyberiete sú potom ľahko a rýchlo dostupné.
  • Meranie vzdialenosti – nástroj na zmeranie vzdušnej vzdialenosti na mape. Možnosť pridať ľubovoľný počet bodov.
  • Google Street View – virtuálne prehliadky infraštruktúry miest a obcí a taktiež služieb a prevádzok.

  • Vyhľadávanie najbližších miest podľa kategórii – ak som v predchádzajúcej časti spomenul kategóriu miesta ako veľmi dôležitú informáciu, myslel som to práve v súvislosti s touto funkciou. V Google Mapách je možnosť vyhľadať najbližšie miesta určitej kategórie v okolí. Takto si môžete v cudzom meste vyhľadať napríklad najbližšiu reštauráciu alebo hotel.
  • Zdieľanie súradníc – užitočná funkcia, keď chcete niekomu zazdieľať ľubovoľné miesto na mape.
  • Vloženie miesta na webovú stránku – každé miesto na Mapách Google sa dá jednoducho vložiť na webovú stránku pomocou html kódu alebo url linku.
  • Zobrazenie návštevnosti miesta – na navštevovaných miestach si môžete pozrieť návštevnosť a vyťaženosť miesta podľa dennej hodiny.
  • Google Moja Firma – táto skvelá funkcia je určená pre majiteľov služieb a pomáha im spravovať informácie, ktoré sa zobrazujú na Google Mapách. Je tu možnosť odpovedať na recenzie zákazníkov a taktiež si prezerať štatistiky návštevnosti a interakcií s firemným profilom.

O programe Miestni sprievodcovia

Stať sa Miestnym sprievodcom je jednoduché. Treba mať účet Google a prihlásiť sa na webovej stránke maps.google.com/localguides/. Treba sa prihlásiť so svojím menom alebo prezývkou a mestom, odkiaľ pochádzate. Potom už môžete začať prispievať pre Google Mapy. Program Miestni sprievodcovia funguje čisto na dobrovoľníckej báze a za príspevky nie je žiadna finančná odmena. Za príspevky sa udeľujú body a získavajú virtuálne odznaky a úrovne.

Na začiatku mohli Miestni sprievodcovia získať rôzne odmeny podmienené určitou úrovňou, ako napríklad 100GB priestor na Google Disku alebo 3 mesiace služby Google Play zadarmo. Pretože to ľudia zneužívali a umelo naháňali body zbytočnými príspevkami, väčšina odmien bola zrušená. Aktuálne je pre vyššie úrovne umožnené získať prednostný prístup k novým funkciám od Googlu a podieľať sa na testovaní.

Hlavnou motiváciou prečo prispievať do Google Máp, by mala byť pomoc ľuďom, lokálnym službám a taktiež svojmu regiónu. Na mapy môžeme pridávať užitočné miesta, ktoré tam chýbajú. Môžu to byť služby drobných podnikateľov alebo napríklad hasičské stanice. Taktiež môžeme upravovať polohu miesta alebo meniť ďalšie informácie, ako napríklad nesprávny názov alebo kategóriu. Napísaním recenzie môžeme motivovať ďalších ľudí navštíviť toto miesto.

Čo všetko môžem pridať alebo zmeniť ako Miestny sprievodca

Podľa oficiálnych informácii od Googlu existuje spolu dvanásť možností, ako Miestni sprievodcovia môžu prispievať do Google Máp a získavať body, za ktoré získavajú úrovne a odznaky. Tu je ich zoznam spolu s popisom.

  1. Recenzia miesta s hodnotením – odporúča sa písať detailné recenzie, kde ďalším ľuďom sprostredkujeme, čím je recenzované miesto výnimočné alebo prečo by sme ho mali navštíviť.
  2. Hodnotenie – miesto len ohodnotíme hviezdičkami v počte od 1 po 5, ale nenapíšeme žiadny text. 1 hviezdička je minimum a 5 hviezdičiek maximum.
  3. Fotka – k miestu môžeme pridať ľubovoľný počet fotografií, ktoré by mali byť užitočné a relevantné.
  4. Značky fotiek – každú fotografiu môžeme označiť, a tak zvýšiť jej rozpoznateľnosť v systéme.
  5. Video – okrem fotiek môžeme pridávať aj videá. Musia byť však kratšie ako 30 sekúnd.
  6. Odpoveď – Miestni sprievodcovia môžu odpovedať na otázky, ktoré automaticky generuje program, a tak zlepšiť informácie o tomto mieste. Odpovedá sa áno/nie/neviem na otázky typu: „má toto miesto bezbariérový prístup“ alebo „dá sa na tomto mieste platiť kartou?“
  7. Reakcia na otázky a odpovede – ďalšou možnosťou prispievania je aj reakcia na konkrétnu otázku, ktorú napísal nejaký užívateľ.
  8. Pridanie miesta – jedna z najzaujímavejších možností je pridanie konkrétneho miesta. Miesto sa na Google Mapy pridá až po overení. Na jednu GPS adresu nie je možné pridať dva miesta. O tomto píšem viac nižšie v časti ako som pomohol známym vyriešiť ich problém na Google Mapách.


  9. Úprava miesta – okrem pridania majú Miestni sprievodcovia možnosť zmeniť informácie o konkrétnom mieste. Napríklad GPS súradnice (adresu), webovú stránku, telefón, otváracie hodiny a ďalšie.
  10. Pridaná cesta – možnosť pridať cestu, ktorá na mapách neexistuje.
  11. Overenie faktu – možnosť overovať fakty a ich správnosť o miestach na mapách.
  12. Zverejnený zoznam – ďalšia zaujímavá funkcia pre Miestnych sprievodcov. Možnosť vytvoriť zoznamy rôznych zaujímavých miest, ktoré majú niečo spoločné a mali by sa nachádzať v rovnakom regióne. Zatiaľ som vytvoril tri zoznamy: Obľúbené miesta na otužovanie, Najkrajšie výhľady na mesto Ružomberok a Best draft beer in Orava región.

Ako som pomohol známym vyriešiť ich problém na Google Mapách

Za šesť rokov ako Miestny sprievodca som mnohým ľuďom vysvetlil, ako fungujú Google Mapy a pomohol im s rôznymi problémami alebo otázkami, ktoré mali. V pamäti mi ostali dva konkrétne problémy, ktoré som vyriešil.

Problém č.1 – Na Google Mapy sa nedalo pridať nové miesto.

Keď môj bývaly kolega rozbiehal Kaviareň Mija v Tvrdošíne, oslovil ma so žiadosťou, či by som vedel pridať novú kaviareň na Google Mapy. Jasné, povedal som mu. Kaviareň sa mi však nepodarilo pridať ani na piaty pokus. Nevedel som prečo a tak som sa na konkrétne miesto, kde som kaviareň chcel pridať, pozrel viac do hĺbky.

Zistil som, že na tomto mieste je umiestnená iná prevádzka, ktorá už nefungovala. Tak som ju nahlásil ako neexistujúcu a po nej sa tam objavila ďalšia neexistujúca prevádzka. Takto som postupne nahlásil šesť neexistujúcich prevádzok až kým bolo miesto na mapách voľné. Ako som toto miesto „vyčistil“ od neexistujúcich prevádzok, mohol som nakoniec pridať aj kaviareň Mija.

Problém č.2 – Navigácia navigovala autá na družstvo cez poľnú cestu

S kurióznym problémom ma oslovil manažér poľnohospodárskeho družstva a syrárne v Ťapešove. Navigácia Google Máp v tomto prípade neviedla návštevníkov klasicky cez hlavnú bránu. Namiesto toho ich poslala obchádzkou cez celú dedinu na poľnú cestu k vedľajšej bráne. Znie to ako vtipná historka, ale zopár nákladných áut takto skončilo na úzkej poľnej ceste pred zavretou bránou do družstva, čo spôsobovalo nemalé problémy vodičom, ale aj zamestnancom družstva.

Na riešenie tohto problému som použil Google Maps Help Forum. Tu som zistil, že problém spôsoboval kúsok cesty pred hlavnou bránou, ktorý bol na Google Mapách označený ako private – teda súkromný. Algoritmus Google Máp nemôže navigovať cez súkromné cesty. Problém sa vyriešil, keď sa na mapách tento kúsok cesty zmenil na public – teda verejný.

Prečo sa stať Miestnym sprievodcom

Prečo som Miestny sprievodca?

Na začiatku som spomenul, že ma už ako malého chlapca fascinovali mapy. Neskôr v dospelosti ma fascinovalo, že som dostal možnosť vytvárať najpoužívanejšie online mapy na svete. Teda odpoveď na otázku, prečo som Miestny sprievodca by bola: pretože ma to baví a napĺňa:) Okrem toho svojimi príspevkami pomáham ďalším ľuďom, čo je celkom dobrý pocit.

Taktiež musím spomenúť, že Google Mapy pravidelne používam a že pomáhajú aj ony mne. Svojimi príspevkami môžem túto pravidelnú pomoc vrátiť späť. Toto sú moje hlavné dôvody. Ale prečo by si sa Miestnym sprievodcom mal stať aj ty?

Prečo by si sa aj ty mal(a) stať Miestnym sprievodcom?

Ak chceš pomôcť svojmu regiónu a svojmu okoliu, jednou z možností je stať sa Miestnym sprievodcom. Takto sa môžeš postarať o to, aby miesta, ktoré často navštevuješ a kde sa zdržiavaš boli aktualizované a udržiavané. Takto môžeš pomôcť ďalším ľuďom, aby jednoduchšie našli a identifikovali konkrétne miesto. Zároveň môžeš pomôcť aj malým podnikateľom, keď im pridáš ich podnikanie alebo informácie o nich na Google Mapy.

Čím viac aktívnych Miestnych sprievodcov bude v našom regióne, tým viac budú Google Mapy aktuálnejšie a presnejšie. A tým rýchlejšie a jednoduchšie návštevníci, ale aj obyvatelia nášho regiónu nájdu, čo potrebujú. Mojim prianím je, aby sa aj v našom regióne vytvorila komunita Miestnych sprievodcov, ktorá sa bude pravidelne stretávať a spoločne riešiť aktuálne nedostatky a potreby nášho krásneho kraja.

Juraj Laclavík

Juraj Laclavík

Som certifikovaný fotograf virtuálnych prehliadok pre Google Street View, Miestny sprievodca 8. úrovne a aktívny prispievateľ na Google Mapách. Láska k horám a k športu ma priviedla okrem iných pozitívnych vecí aj k fotografovaniu, video produkcii a tvorbe webových stránok.